A gasztronómia napjainkban hihetetlenül népszerű terület. De tudod, mit is jelent valójában? Tulajdonképpen az étel és az emberi kultúra közötti összefüggések tudománya, egyesek szerint művészete. A szó gyökere a görög „gaszter” vagy „gasztrosz”, ami gyomrot jelent és a „gnomosz”, tudás vagy törvény kifejezés.
Mivel nem csak a főzés tudományát jelenti, az ételből kiindulva a kultúra számos területét vizsgálja. Így kapcsolatba kerül a természettudománnyal (emésztőrendszer, ízérzékelés), a társadalomtudománnyal (vendéglátás, étkezéstörténet), sőt a designnal (tálalás) képzőművészettel (csendéletektől az eat artig) is.
Ezekből a területekből most ragadjuk ki a művészetekkel összefüggő érdekességeket. Hallottad már a food design kifejezést? Nem keverendő össze a food stylisttal, aki egy magazinba vagy fotóhoz magukat az ételdarabokat rendezi el. A food designer úgy állít össze egy ételt, hogy az nemcsak finom, de komoly üzenetet is hordoz. Góg Angéla formatervező például olyan sütiket készít, amibe ha beleharapunk, megjelenik lelki szemeink előtt gyermekkorunk világa! Mert az ízek erre is képesek!
Az eat art képviselői képzőművészek, az ételeket tárgyakként kezelik és azok segítségével igyekeznek elmesélni gondolataikat. Az eat art atyja, Daniel Spoerri például éttermében olyan rendezvényeket szervezett, ahol a vendégek először a kávét kapták meg, amit normál esetben az étkezés legvégén szolgálnak fel. De aztán kiderült, hogy amiről azt hitték, hogy kávé – mivel pici csészében tálalták fel és fekete volt – valójában az előétel, sötét gombaleves! A desszertként a vacsora végén ételmaradékokat kínáltak, …marcipánból elkészítve! Ezekkel a megmozdulásaival a társadalmi elvárások berögzöttségén igyekezett változtatni, kiszakítva vendégeit a saját maguk állította szabályrendszerből.